Szkoła Podstawowa w Biernatkach

Historia zespołu pałacowo – parkowego

Pierwsza wzmianka o miejscowości Biernatki  pochodzi z 1399 roku. W XIV, XV, a także częściowo w 1579 i 1618 roku należała do szlachty zagrodowej Biernackich. W międzyczasie niektóre części wsi zmieniały swoich właścicieli i dopiero w 1652 roku Stanisław Żakowski sprzedał dobra Kazimierzowi Mikołajewskiemu, właścicielowi pobliskiego majątku Dębe.

Cztery lata później po śmierci Kazimierza dobra te przejął jego syn Stanisław. Od ej pory aż do 1856 roku Biernatki należały do kolejnych właścicieli dóbr Dębe i były okresowo wydzierżawione lub oddawane w zastaw jako całość lub część.

W taki sposób właścicielami tych dóbr byli  między innymi: Jan Morawski, Wojciech Mączyński – kasztelan Spicimierski, Hieronim Poniński – podkoniuszy królewski. W 1848 roku Biernatki wchodzące w obręb dóbr Dębe, Jan Karśnicki odsprzedał właścicielowi fabryki mydła w Kaliszu Fryderykowi Maetschke.

Po jego śmierci w 1856 roku włości te przeszły w ręce jego syna Gustawa Heinricha Maetschke i były w jego rękach  aż do jego śmierci w 1871 roku. Następnymi właścicielami byli spadkobiercy Gustawa Heinricha – jego dzieci: Jan Paweł, Adolf Karol i Berta Matylda.

W 1872 roku Biernatki kupił na licytacji August Repphan i oddał je w 1875 roku  swojemu synowi Pawłowi, który był ich właścicielem do roku 1910.

Od tej pory, aż do 1945 roku majątek był własnością Pawła Deutshmana.

            W czasie II wojny światowej majątkiem zarządzali niemieccy administratorzy. Z tego też okresu pochodzi miejsce straceń 125 Żydów przywiezionych z Kalisza samochodem do trucia spalinami przez hitlerowców w 1941 roku i pochowanych w lesie zlokalizowanym w okolicach Skarszew – Biernatki.

            Po wojnie majątek ziemski przeszedł na własność państwa i został rozparcelowany wśród okolicznych bezrolnych i małorolnych chłopów na mocy dekretu PKWN o reformie rolnej.

            Położony w parku dwór i zespół folwarcznych został w latach 60-tych XX wieku adaptowany na szkołę i prywatne mieszkania.

            Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku zostały gruntownie wyremontowane i rozbudowane.

            Dzisiejszy park jest miejscem organizowanych imprez związkowych z życiem uczniów mieszczącej się w budynku pałacowym szkoły oraz dla wszystkich mieszkańców ludności.