O historii szkoły słów kilka …

Szkoła Podstawowa w Biernatkach powstała w 1955 roku.

Jej głównym organizatorem i kierownikiem był Pan Zenon Jarmuszczak. To on właśnie był pierwszym kierownikiem. W pałacu w tym, w którym mieści się obecna szkoła, zaadaptowano trzy pomieszczenia na izby lekcyjne. Wkrótce kierownik placówki przeszedł do pracy w inspektoracie oświaty w Kaliszu.

Stanowisko kierownicze objął Pan Stanisław Sobecki.

Żona Janina Sobocka, pracowała w szkole jako nauczyciel. Wówczas była to szkoła podstawowa 7-klasowa. Po kilku latach Pan Sobecki przeszedł do Zasadniczej Szkoły Zawodowej Rolniczej w Rożdżałach

W roku 1962 funkcję kierowniczą w naszej szkole zajął Pan Henryk Marciniak.

W 1971 roku wprowadzona reforma oświaty wydłuża czas nauki i powstały szkoły 8-klasowe.

Niedługo później za czasów ministra oświaty- Jerzego Kuberskiego utworzono Zbiorcze Szkoły  Gminne i wówczas naszą szkołę na kilka lat przeorganizowano. Wprowadzono wówczas nasza szkołe na kilka lat w Żelazkowie a szkoła w Biernatkach stała się trzy – klasowym Punktem Filialym przynależnym do szkoły w Żelazkowie. W tym czasie w szkole w Biernatkach dzieci uczyły się przez 3 lata po czym kontynuowały naukę od klasy czwartej w szkole w Żelazkowie. Tak wyglądała sytuacja naszej szkoły przez kolejne lata.

W roku 1988 dyrektorem została Pani Barbara Kanownik. Wówczas rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja budynku szkolnego m.in. wyremontowano i oddano do użycia nowe pomieszczenia lekcyjne i użytkowe. Doprowadzono do budynku wodę wyposażono w łazienki wykonano centralne ogrzewanie.

Pani Barbara Kanownik poczyniła również usilne starania o przywrócenie  pełnej szkoły 8-klasowej co nastąpiło w roku 1994. Ponownie szkoła nasza była niezależna.

Następna reforma w 1999 roku wprowadzała gimnazja a w szkołach podstawowych wprowadzono sześcioletni czas nauczania.  Spowodowało to, że w Biernatkach została 6-klasowa Szkoła Podstawowa a  naukę w gimnazjum uczniowie realizowali w sąsiedniej miejscowości Dębe. W 2003 roku dyrektor Pani Barbara Kanownik odeszła na emeryturę i przez następne pół roku funkcje pełniła Pani Anna Bartosik.  Następnie przez kolejne 5 lat Pani Dorota Okoń, potem przez kolejne lata: Pani Karina Jędrzejczyk, Pani Izabela Wawrzyniak oraz Pani Maria Owczarek. A obecnie od 2013 roku p. Bożena Strózik.

W roku 2012 wójt Andrzej Nowak rozwiązał szkołe podstawową w Biernatkach. Wówczas w naszej szkole dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli zostało zawiązane: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ,,Nasze Dzieci”, które przejeło szkołe i prowadzi oddział przedszkolny, szkołe podstawową i gimnazjum.